شنبه ٠٦ آذر ١٤٠٠
english
صفحه اصلی > درباره استان لرستان 

لرستان و خرم آباد

 

استان لرستان از نظر باستان شناسی یکی از مراکز مهم تاریخی است و از جمله معدود سرزمینهایی است که ساکنان آن برای اولین بار به اهلی کردن حیوانات و کشت نباتات پرداخته ، یا به عبارت دیگر زندگی ده نشینی و کشاورزی را که لازمه پیدایش تمدن است ، آغاز کرده اند.

استان لرستان با مساحتی حدود 28157 کیلومتر مربع (7/1 درصدمساحت کشور) در ناحیه جنوب غربی ایران به خود اختصاص داده است . این استان به شش استان محدود می شود و به صورت گلوگاهی ، اتصال دهنده استانهای همجوار شامل همدان ، مرکزی ، اصفهان ، خوزستان ، ایلام و کرمانشاه محسوب می شود .  بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1385، این استان شامل 9 شهرستان ، 23 شهر ، 26 بخش و 83  دهستان می باشد.

مرکز استان لرستان ، شهر خرم آباد است . خرم آباد از لحاظ ساختار اجتماعی بزرگترین شهر استان با قدمتی چند هزار ساله است . واز نخستین سکونتگاههای مردم ایران به شمار می رود ، غارهای متعدد مسکون دره خرم آباد که قدمت آثار مکشوفه موجود در آنان با قدمت 40 تا 50 هزار ساله خود بیان کننده این مطلب است . از جمله این غارها می توان : کنجی ، یافته ، پاسنگر ، گراجنه ، اشکفت قمری ، کلماکره و ... نام برد.

از جمله تمدنهای خرم آباد از آغاز پیدایش تا کنون ، کاسی ها ، بابلی ها ، ایلامی ها ، ساسانیان ، سلجوقیان ، خوارزمشاهیان ، و ... می باشند.

خرم آباد در فاصله 480 کیلومتری جنوب غرب تهران دردره ای خوش آب وهوا با درختان انبوه ودرمیان کوههای بلند واقع شده است.

قوم لر ، قوم ساکن در شهر خرم آباد است . بررسی های تاریخی حاکی از آن است که "لر" به معنی کوه پردرخت است.

وکلمه "لر" به مردی اطلاق می گردد که در لرستان ، چهار محال وبختیاری و قسمتهایی از کهکیلویه و بویر احمد ، ایلام ، فارس ، خوزستان و اصفهان ساکن شده اند .

  

مشخصات جغرافیایی :

 

استان لرستان به عنوان گلوگاه شمال – جنوب کشور از موقعیت مکانی و جغرافیایی ممتازی برخوردار است . این استان ، دومین استان پر بارش کشور است و یازده درصد منابع آبی کشور را داراست . میانگین بارندگی سالانه : 6/525 میلی متر ، میانگین رطوبت در زمستان : 4/29 درصد و میانگین رطوبت در تابستان : 9/63 درصد است.

نوع اقلیم آن نیمه خشک ، شروع دوره خشکی اوایل خرداد و پایان دوره خشکی اوایل آبان است . کمینه دما 6/14- ، بیشینه دما 47 و میانگین دمای سالانه 2/17 میباشد .

شهر خرم آباد به عنوان مرکز این استان در 480 کیلومتری جنوب غرب تهران ، در محور ترانزیتی قرار گرفته است.

این شهر در دره ای بین رشته کوههای بلند زاگرس کشیده شده است . از جمله کوههای بلند خرم آباد می توان به سفید کوه با ارتفاع 2900 متر در غرب ، هشتاد پهلو با ارتفاع 2565 متر درجنوب ، تاف با ارتفاع 2346 متر در جنوب شرق و مخملکوه با ارتفاع 1966 متر درشرق خرم آباد اشاره کرد.

در مجموع 23 رودخانه دراستان جریان دارد . از جمله رودخانه های مهم خرم آباد ، کاکارضا و کشکان می باشند که بخش عمده منابع آبی استان از این دو رودخانه تامین می شوند.

 

مشخصات اقلیمی :

 

لری از لهجه های ایرانی است که در لرستان بدان سخن می رانند ، زبان لری خود نیز دارای لهجه های فرعی است و لهجه بختیاری به آن نزدیک است . این لهجه خود دارای ادبیاتی است . مذهب مردم خرم آباد شیعه اثنی عشری است . لرستان مرکزطوایف لر است و عشایر معروف لر عبارتند از : حسنوند ، سگوند ،  بیرانوند  و پاپی .

از اولین ساکنان این منطقه می توان به تمدنهای مادی ، کاسی ، ایلامی و ساسانی اشاره کرد.

جمعیت شهرستان خرم آباد در آبان 1385، در حدود 522246 نفر بوده که حدود 1/66 درصد در نقاط شهری و حدود 9/33 در صد درنقاط روستایی سکونت داشته اند و یا غیر ساکن بوده اند.

 

آثار تاریخی :

 

استان لرستان به لحاظ وجود آثار تاریخی متعدد در رتبه اول کشوری قرار گرفته است . خرم آباد نیز یکی از مناطقی است که از جهات مختلف زمینه رشد صنعت گردشگری را داراست .

ویژگیهای منحصر بفرد خرم آباد ، نظیر سابقه تاریخی ، طبیعت زیبا و نقش ارتباطی موجود ، این شهر را در ردیف بهترین اماکن دیدنی ایران قرارداده است .

از جمله آثار تاریخی خرم آباد : قلعه فلک الافلاک ، سنگ نوشته ، گرداب سنگی ، مقبره دو برادران ، مقبره زیدبن علی ، بقعه شهنشاه ، پل شاپوری.

قلعه / منار :

قلعه فلک الافلاک که در دوره ساسانیان به دژ شاپور خواست معروف بوده ، در مرکز شهر خرم آباد ، بر فراز تپه ای با مساحت 5300 متر واقع شده است . این قلعه دارای 8 برج مدور و دیوارهای بلند و مستحکم است . پیدایش شهر خرم آباد از این قلعه بوده است.

قلعه شهنشاه در جنوب خرم آباد ، مناره آجری در میدان شقایق خرم آباد که حدود 5/29 متر ارتفاع و 5/5 متر قطر و 99 پله مار پیچ دارد.

سنگ نوشته :

سنگ نوشته مسجد خرم آباد مربوط به دوره صفوی ، سنگ نوشته سراب چنگایی در منطقه چگنی ، که متن این سنگ نوشته تاریخ کشت نیلوفر را در سراب چنگایی(سراب نیلوفر ) نشان می دهد . سنگ نوشته خرم آباد که گویا در دوره سلجوقیان دروازه شهر بوده ، در سطوح جانبی این سنگ دو فرمان از ابوسعید برسق کبیر امیر اسفهسالار از امرای سلطان محمود پسر سلطان محمد پسر ملکشاه سلجوقی است .

گرداب سنگی :

در شمال غرب خرم آباد در دامنه کوه ، چشمه ای قراردارد که در اطراف آن دیواره سنگی به شکل استوانه کشیده شده است . بلندی دیوار از کف چشمه 18 متر و دارای یک دریچه بزرگ است که در گذشته آب چشمه از این دریچه به وسیله نهرهایی به دره ای در جنوب غربی خرم آباد جاری شده است و مورد استفاده اهالی آن دره قرار گرفته است . این بنا مربوط به دوره ساسانیان و از مصالح سنگ وگچ ساخته شده است .

پل شکسته (شاپوری) :

این پل یکی از شاهکارهای معماری دوره ساسانیان است و در جنوب شهر خرم آباد است . این پل حدود 230 مترطول و بیش از 19 چشمه طاق داشته که در حال حاضر فقط 5 چشمه طاق از آنها بر جای مانده است . این پل بخش غربی لرستان را به بخش شرقی خرم آباد و از آنجا به خوزستان متصل می کرده است .

جاذبه های طبیعی :

از جمله مناطق طبیعی خرم آباد ، دریاچه سراب کیو ، تفرجگاه مخمل کوه ، تنگه شبیخون ، آبشار تاف (نوژیان) در 30 کیلومتری جنوب شرق خرم آباد ، تفرجگاه نوژیان در جنوب شرق خرم آباد را می توان ذکر کرد.

 

 

لرستان – صنعت و معدن :

صنعت:

استان لرستان دارای توانمند یهای صنعتی و معدنی قابل توجهی در سطح کشور است . این استان به دلیل نزدیکی به عمده ترین کانونهای صنعتی ، معدنی ، بازرگانی ، کشاورزی ، و جمعیتی کشور و وجود بازارهای مصرف برای فرآورده های کشاورزی و صنعتی ، دارای موقعیتی بی بدیل و استراتژیک در منطقه است . با درک اهمیت اقتصادی و تجاری این استان و ارزیابی صحیح شرایط موجود ، اصلاحاتی در زمینه تطبیق ساختارهای اقتصادی با اقتصاد جهانی از جمله خصوصی سازی ، هموار ساختن زمینه های جذب سرمایه گذاری و ایجاد و توسعه مناطق ویژه اقتصادی آغاز شده که امید به توسعه اقتصادی و افزایش تجارت خارجی استان را تقویت کرده است . به دلیل محدود بودن منابع نفت و گاز طبیعی ، تولید ناخالص داخلی استان سهم بیشتری را دارا است . مهمترین مزیت نسبی استان لرستان ، واقع شدن در محور ترانزیتی شمال - جنوب ، استقرار بخشی از خطوط راه آهن شمال جنوب در لرستان ، وجود فرودگاه خرم آباد است .

استان لرستان دارای 1293 کارگاه کوچک و بزرگ ، با سرمایه ای معادل 402،389،252 میلیون ریال است . وبه همین دلیل از نظر صنعتی ، از  موقعیتی مناسبی برخوردار است .

از دیدگاه فرامنطقه ای و از نظر ملی وجود کاخانه های شاخصی چون پارسیلون ، سیمان دورود ، کاشی سامان و جم ، نساجی بروجرد ، شیشه لرستان ، پتروشیمی و فولاد ، فرو آلیاژ ، داروسازی داملران ، آجر ماسه آهکی ، یخچالسازی ، ماشین سازی ، شیر پاستوریزه ، زاگرس خودرو  و ده ها کارگاه دیگر و همچنین وجود بیش از 450 واحد سنگبری باعث شده است که از نظر منطقه ای و ملی ، تولید شاخص و مناسبی داشته است .

از مجموع 1293 کارگاه صنعتی :

601 کارگاه به گروه محصولات کانی غیر فلزی که در بر گیرنده صنایع تولید سیمان ، لوله های سیمانی ، ایرانیت ، انواع سنگبری ها ، سنگ کوبی ها، تولید آجر ، تولید کاشی ، سرامیک ، و مانند اینها تعلق دارد . لازم به ذکر است که حدود نیمی از صنایع کارخانه ای استان به تولید کانی های غیر فلزی اختصاص دارد .

67/11 درصد از واحدهای صنعتی استان به صنایع محصولات غذایی و آشامیدنی در رتبه دوم قرار دارد ، که عبارتند از : شکر ، قند ، سوسیس و کالباس ، آرد ، رشته ، ماکارونی ، شیرینی جات مختلف و بیسکویت ، کلوچه ، غلات پف کرده ، نوشابه های گاز دار و غیره .

صنایع تولید پلاستیک با سهم 36/10 درصد در رتبه سوم استان و صنایع تولید پوشاک با 64 کارگاه حدود 95/4 درصد از تعداد واحدهای صنعتی منطقه را از آن خود کرده است . ودر این زمینه رتبه چهارم را در استان داراست.

معدن :

استان لرستان دارای 85 معدن فعال است و طبق پیش بینی های انجام شده حدود چهار میلیارد تن ذخایر دارد.

270،000،000 تن ذخایر قطعی قابل استحصال ، استخراج 2،200،000 تن سنگ خام ، 450 واحد سنگبری و 12 میلیون متر مربع فرآوری سالیانه انواع سنگ تزئینی ، از جایگاه کم نظیری در امر استخراج ، تولید و فرآوری سنگ ایران و جهان برخوردار است .

این استان از حیث تولید کانی غیر فلزی بویژه سنگ تزیینی دربین استانهای کشور در مقام نخست قرار دارد . استان لرستان بیش از یک چهارم منابع سنگ های تزیینی کشور را به خود اختصاص داده است که طبق آمار حدود 28 درصد سنگ ایران است . و این مدیریت مدیریت ایران را در رده هفت کشور اول تولید کننده سنگ جهان قرار داده است .(3 درصد سنگ جهان )

با این پتانسیل و مزایا تاکنون سنگ استان لرستان به کشورهای حوزه خلیج فارس ، اروپا ، آفریقا و آسیای میانه

صادر گردیده است .

کشاورزی :

استان لرستان بادارا بودن 125،484 هکتار سطح زیر کشت حبوبات سالانه بیش از 92 هزار تن حبوبات (نخود ، لوبیا ، عدس و ....) تولید میکند که در این زمینه رتبه اول کشور را دارا است . از طرفی نخود استان با تولید 54 هزار تن در سال ، رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است . و در زمینه باغبانی از جمله عمده ترین محصولات این زمینه می توان به : انار، انجیر ، سیب ، زرد آلو و گردو اشاره کرد .

دامپروری :

استان لرستان با دارا بودن 5/6 میلیون واحد دامی در رده ششم کشور و در رتبه نخست تراکم دام در واحد سطح قرار دارد . به طوریکه متوسط تراکم دام درواحد سطح در کشور معادل 84 واحد دامی در کیلو متر مربع است ، در حالی که شاخص استان 220 واحد دامی در کیلومتر مربع است که به منزله اهمیت دامپروری در استان محسوب می شود . این استان از قطبهای مهم دامپروری در کشور است است که استعداد و توانایی ایجاد صنایع فر آورده های لبنی ، صنایع تبدیلی ، فر آورده ها ی گوشتی و صنعت چرم و پوست را دارا می باشد . در استان لرستان سالانه بیش از 56 هزار تن انواع گوشت ، 266 هزار تن شیر ، 5500 تن تخم مرغ و 950 تن عسل تولید میشود .

شیلات :

استان لرستان دومین استان پر بارش ، و دارای 11 درصد منابع آبی کشور است . برخورداری از انواع ماهیان سرد آبی و قابلیت تکثیر و پرورش و رشد سریع و فراهم بودن کلیه زیر ساختهای لازم ، آماده اعطای تسهیلات 

ویژه به مجتمع سازان و صنایع تبدیلی ، بسته بندی ، حمل و نقل و صادرات می باشد .

عسل :

استان لرستان با 955 پروانه بهره برداری زنبورداری و 75000 فروند کندوی عسل با میانگین تولید سالانه 950

تن عسل به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان عسل مرغوب با طعم مطلوب شناخته شده است .

 

   دانلود : نقشه_شهر_خرم_آباد.pdf           حجم فایل 575 KB
اخبار و اطلاعیه ها
گزارش تصویری
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5718 | بازدید امروز : 126 | کل بازدید : 533427 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 0/0938 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شرکت نمایشگاههای بین المللی لرستان می باشد